Kontakty:
TSP:
Mgr. Michaela Mokrišová
Mgr. Katarína Štibrichová
TP:
Mária Urdová
Email:
lenartovtsp@lenartov.sk
lenartovtsp2@lenartov.sk
lenartovtp@lenartov.sk
Krízový plán obce Lenartov pri poskytovaní sociálnych službách
Terénna sociálna práca – Obec Lenartov
Hlavným cieľom TSP a ATSP je prispieť k zlepšeniu životnej úrovne znevýhodnených obyvateľov Obce Lenartov s osobitným zreteľom na marginalizovanú rómsku komunitu.
Cieľovú skupinu tvoria občania, ktorí žijú v uzavretých a sociálne izolovaných komunitách, alebo sú takýmto vylúčením ohrození. Pre túto skupinu je typická relatívne vysoká miera sociálnej odkázanosti a výskyt sociálno-patologických javov zapríčinených faktormi ako sú:
- – dlhodobá nezamestnanosť,
- – poberanie dávky v hmotnej núdzi,
- – občania so základným vzdelaním,
- – občania s nízkou, resp. žiadnou kvalifikáciou,
- – občania s problémami gramotnosti,
- – rodiny s výskytom sociálno-patologických javov,
- – obyvatelia separovaných a segregovaných rómskych osídlení.
ČINNOSŤ TSP A TP V OBCI LENARTOV:
Od marca 2013, kedy TSP a ASTP nastúpili do Národného projektu začali hneď od prvého dňa zakladať nové spisy klientov a riešiť ich problémy, s ktorými sa na nich klienti obracali.
Ich práca je zameraná hlavne na:
- poskytovanie základných informácií (sociálneho poradenstva) v krízových situáciách a zabezpečenie potrebných sociálnych služieb. Po dohode s klientom navrhujeme formu sociálnej intervencie a plán ďalších krokov riešenia jeho sociálneho problému,
- poskytovanie individuálnych a skupinových konzultácií,
- spolupráca a sprostredkovanie informácií medzi klientmi a inštitúciami v lokalite (Obecný úrad, MŠ, ZŠ, ÚPSVaR, zdravotné zariadenia atď.)
- podpora klientov k zodpovednému prístupu k svojmu zdraviu, zdraviu detí: zlepšenie osobnej hygieny, zdravotná starostlivosť.
- Svojim klientom poskytujú poradenstvo v súvislosti s riešením ich nepriaznivej sociálnej situácie, pomoc pri riešení životných, sociálnych problémoch. Poskytujú im pomoc a poradenstvo v oblasti bývania, zamestnania, zdravia a pri riešení sociálno-patologických javov.
- Pomáhajú im s riešením nesplnených pohľadávok formou vypracovania žiadosti o splátkový kalendár pre rôzne spoločnosti a exekútorské úrady.
- Zameriavajú sa na prevenciu, zmiernenie a odstránenie sociálno-patologických javov ako sú:
- záškoláctvo
- – riešenie problému ohľadom zanedbávania povinnej školskej dochádzky,
- – sociálne poradenstvo ohľadom vzdelávania a nutnosti vzdelávania dieťaťa v škole ako perspektíva budúcnosti
- – motivácia prečo majú pokračovať v štúdiu na SŠ.
- kriminalitu,
- zanedbávanie starostlivosti o deti, alkohol, domáce násilie.
- záškoláctvo
- Pomáhajú im pri vybavovaní dokladov, dávok štátnej sociálnej podpory, dávky v hmotnej núdzi, jej príspevkov, opatrovateľských príspevkov, vybavovaní dôchodku, žiadosti o prijatie do zamestnania a rôzne finančné príspevky.
- Vedú ich k osvete a propagácií zdravého životného štýlu – čistota okolia, lepšie nakladanie s komunálnym odpadom, pravidelná návštevnosť u lekára, očkovanie, riadne užívanie liekov.
- Píšu správy o povesti klientov pre Okresné súdy, Obvodné oddelenia policajných zborov, v ktorých uvádzajú aké sú ich rodinné a majetkové pomery, aké je ich správanie v mieste trvalého bydliska, či boli prejednávaní komisiou verejného poriadku.
- Spolupracujú s inštitúciami pri doručovaní zásielok ťažko zastihnuteľných občanov.
- Pomáhajú získať finančnú výpomoc z neziskovej organizácie Dobrý Anjel pre rodiny s deťmi , ktorí trpia ťažkými chorobami.
- Spolupracujú s Detskými domovmi ohľadom úhrad výživného a Reedukačnými centrami.
- Spolupracujú s neziskovou organizáciou Návrat, ktorá sa venuje problematike začlenenia umiestnených detí v detských domovoch do rodín.
- Spolupracujú aj s organizáciou Drak, ktorá sa venuje hlavne problematike odstránenia záškoláctva, deti motivujú výletmi a letnými tábormi.
- Počas prázdnin sa snažia venovať aj deťom a to vymýšľaním rôznych aktivít: loptovými hrami, kreslením
Závažná situácia, ktorú riešili v mesiaci október bol výskyt pedikulózy, ktorý sa objavil u žiakov ZŠ Lenartov. V rámci tohto problému sa riešila prevencia v rodinách kde sa vyskytla pedikulóza ( hygiena vlasov, ostrihanie vlasov, prípravky proti všiam).
Ďalšou závažnou situáciou v mesiaci december bol výskyt prenosného infekčného ochorenia – vírusovej hepatitídy typu A. Spolupracovali s asistentom zdravotnej osvety, hygienickým ústavom, obvodnou lekárkou a infekčným oddelením v Prešove.
Veľkú pomoc pre zlepšenie životnej situácie našich rómskych spoluobčanov zabezpečila známa osobnosť z Českej republiky Ida Kelarová keď nám zaslala plný kamión šatstva, obuvi a hračiek. Na tejto pomoci sa podieľali aj TSP a ATSP, ktorí pomáhali pri rozdeľovaní šatstva, obuvi a hračiek medzi sociálne slabšie rodiny.
Ich prácou sú aj administratívne činnosti vyplývajúce z práce TSP/ATSP a požiadaviek FSR(Fond sociálneho rozvoja) – vypĺňanie terénnych denníkov, spisy klientov na každého jednotlivca zvlášť, spracovanie výkazu pracovných činností, mesačné správy pre FSR).
Ich hlavným cieľom je zvýšenie sociálnej mobility klienta a jeho schopnosti riešiť svoj život samostatne:
- zvýšenie nezávislosti od iných,
- vedenie k samostatnému riešeniu svojich problémov,
- zodpovednému hospodáreniu s finančnými prostriedkami.